Zima je vhodný čas na zhodnocení toho, co se vám za minulý rok ve vaší zahradě povedlo a co ne. Možná to bude zlomená noha na zahradní židli, část záhonu, kde se nic neurodilo nebo naopak plod, který jste vypěstovali, ale nikdo z rodiny ho nejedl. Květiny, které se vám líbí nejvíce, možná rostou daleko od zraů kolemjdoucích nebo se vám jen jednoduše nedaří nafouknout zahradní bazén. Zima je skvělý čas na analýzu minulého roku a přípravu plánu na ten další.
Pro rekapitulaci úspěchů vaší úrody z minulého roku se zaměřte hlavně na níže uvedené otázky.
Pokud se vám exteriér vašeho domu zdá prázdný, nebojte se ho vyplnit. Možná to bude zahradní nábytek, vždyť je na výběr nepřeberné množství druhů i materiálů. Stůl a židle už určitě máte, ale co takhle si na léto koupit houpací síť, zahradní pohovku nebo rovnou houpačku? Jednoduše kus zahradního nábytku, na kterém si dopřejete více odpočinku. Všechno, co potřebujete na zahradu najdete na Biano.cz přehledně rozděleno do kategorií.
Na menší volné plochy můžete umístit:
Nalezli jste mezi sazenicemi takové, které sotva přežili? Ale bojovali až dokonce? Pokud jste náhodou některé z nich zasadili do stínu, i přesto, že milují slunce, letos se ponaučte.
Najděte tedy rostlinkám místo, které jim bude vyhovovat a uvidíte, že úroda bude mnohem bohatší.
Které barevné kombinace květů jste si oblíbili? Zasaďte je letos ještě více. Možná je ten pravý čas na vyzkoušet nové letničky nebo přidat další trvalky.
Co se stromů týče, vhodnou dobou na jejich rozmnožování je zima nebo časné jaro. Pokud je vaše zahrada dostatečně rozsáhlá, ovocné stromy zasaďte. Jak na jejich rozmnožování:
Potřebujete základ - podnož, např. jabloně, ze které vyroste kořen nového stromu.
Z jabloně odstřihněte zdravý jednoletý výhonek a ze střední části vyřízněte kus, který bude mít délku prstu a tloušťku tužky. Měl by mít alespoň čtyři puky. Nazývá se roub, ze kterého se tvoří kmen a koruna.
Dlouhý, široký a rovný řez s velikostí tři až šest centimetrů vytvořte i u základu roubů.
Řezné plochy k sobě musí co nejvíce přiléhat tak, abyste je mohli spojit.
Upevněte je lýkem a potřete voskem na stromy, nezapomeňte na špičku větvičky.
Nový stromeček by měl být na chráněném místě. A tak počkejte do dalšího jara, kdy by měl mít nové výhonky.
Ať už máte automatizovaný zavlažovací systém nebo zavlažujete ručně, popřemýšlejte, jak můžete tento náročný proces zefektivnit. Nastavte zavlažovací systém tak, abyste během dešťových období mohli využívat spíše dešťovou vodu, a tím trochu ušetřit i ulevit planetě. Možná vám čas na zalévání pomůže snížit i využití okapového systému.
Takto zefektivnit a přehodnotit si můžete i ostatní procesy.